Skip to main content

Jak se předpovídá počasí?

By 29. 5. 20242024, Akce
Naplánovaná událost 2024 Akce

Den před rozlučkou našeho milovaného týmáka Matouše se můžete těšit na nabytí nových informací na zajímavé přednášce meteoroložky Michaely Valachové.

JAK SE PŘEDPOVÍDÁ POČASÍ?

Meteorologie se dotýká každého z nás. Proč není možné ani za pomoci superpočítačů a kvalitních měření předpovědět počasí na sto procent? Nahlédněte pod pokličku profesionálům. Ukážu, jaká data využíváme a co máme navíc oproti aplikaci ve vašem mobilu. Prozradím, který model je nejpřesnější a jak můžeme jeho předpověď ještě vylepšit. Kde se vlastně vzala numerická předpověď počasí a jaké rovnice musí každý model obsahovat? Co modelům vychází nejhůř? Představím vám činnost tzv. Konvektivní skupiny a ukážu způsob, jak předpovídáme bouřky. Nastíním také silné a slabé stránky Systému integrované výstražné služby, který funguje ve spolupráci Českého hydrometeorologického ústavu, Armády ČR a Hasičského záchranného sboru a slouží potřebám krizového řízení státu.

RNDr. Michaela Valachová, Ph.D.

Vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor Meteorologie a klimatologie. Disertační práci na téma „Možnosti využití dat dálkové detekce pro nowcasting intenzity konvektivních bouří“ obhájila před šesti lety. Od roku 2009 pracuje v Českém hydrometeorologickém ústavu na Centrálním předpovědním pracovišti. V letech 2011-2013 externě působila v redakci počasí České televize. Přednáší meteorologii na Univerzitě obrany v Brně a od roku 2020moderuje relace o počasí na stanici CNN Prima News.

Zdroje fotografií: infomet.cz; osobní archiv přednášející