Den před rozlučkou našeho milovaného týmáka Matouše se můžete těšit na nabytí nových informací na zajímavé přednášce meteoroložky Michaely Galářové.
JAK SE PŘEDPOVÍDÁ POČASÍ?
Meteorologie se dotýká každého z nás. Proč není možné ani za pomoci superpočítačů a kvalitních měření předpovědět počasí na sto procent? Nahlédněte pod pokličku profesionálům. Ukážu, jaká data využíváme a co máme navíc oproti aplikaci ve vašem mobilu. Prozradím, který model je nejpřesnější a jak můžeme jeho předpověď ještě vylepšit. Kde se vlastně vzala numerická předpověď počasí a jaké rovnice musí každý model obsahovat? Co modelům vychází nejhůř? Představím vám činnost tzv. Konvektivní skupiny a ukážu způsob, jak předpovídáme bouřky. Nastíním také silné a slabé stránky Systému integrované výstražné služby, který funguje ve spolupráci Českého hydrometeorologického ústavu, Armády ČR a Hasičského záchranného sboru a slouží potřebám krizového řízení státu.
Přednáška je součástí volného cyklu „přátelských setkání s vědou“ Café Nobel on the Road, který organizuje Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
RNDr. Michaela Galářová, Ph.D.
Vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor Meteorologie a klimatologie. Disertační práci na téma „Možnosti využití dat dálkové detekce pro nowcasting intenzity konvektivních bouří“ obhájila před šesti lety. Od roku 2009 pracuje v Českém hydrometeorologickém ústavu na Centrálním předpovědním pracovišti. V letech 2011-2013 externě působila v redakci počasí České televize. Přednáší meteorologii na Univerzitě obrany v Brně a od roku 2020moderuje relace o počasí na stanici CNN Prima News.
Zdroje fotografií: infomet.cz; osobní archiv přednášející