Skip to main content

Den s hvězdami

By 28. 7. 20232023, Akce
Naplánovaná událost 2023 Akce

Den před rozlučkou Příchovice navštíví astronom Mgr. Stanislav Poddaný ze Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně.

Na programu bude:

  • Odpolední pozorování Slunce
  • Večerní přednáška o exoplanetách, planetách, které obíhají kolem cizích hvězd: jak je vůbec můžeme objevovat a zkoumat? Noční pozorování oblohy dalekohledem. V případě nepříznivého počasí nafukovací překvapení.

Anotace přednášky: Lze objevit exoplanetu pomocí středoškolské fyziky? V devadesátých letech minulého století vznikl zcela nový obor astronomie. Lidstvu se konečně podařilo objevit planetu mimo sluneční soustavu – tzv. exoplanetu. Dnes patří toto odvětví výzkumu k těm nejrychleji se rozvíjejícím. Přesto, že se při objevování nových exoplanet používají nejmodernější technologie, jsou principy detekce jednoduché. Podíváme se, jak lze objevit exoplanetu s pomocí znalostí ze střední školy.

Přednáška je mimořádnou součástí cyklu „přátelských setkání veřejnosti s vědou“ Café Nobel, organizovaného Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (www.ujep.cz). Přednášky se kromě Ústí konají také v Teplicích, Děčíně a Tisé na Ústecku. Další informace najdete na webu http://cafenobel.ujep.cz.